Наясно си, че багажът ти за родилното трябва да е готов по-рано, за да не те изненада бебчо неподготвена. Но дали не пропускаш нещо в суматохата?
Сигурни сме, че си преговорила списъка с нещата, които трябва да вземеш със себе си в болницата, че едно по едно си проверила всичко по няколко пъти и въпреки това може би ти се струва, че не си напълно готова... Нещо пропускаш, но какво?
Инструкции за справяне у дома
Докато си била у дома, на мъжа ти едва ли му се е налагало да пуска пералнята, миялната, да знае кое в кой шкаф се намира и изобщо да се справя с нещата от първа необходимост. Но сега, когато ще прекараш няколко дни в болницата, той ще трябва някак да оцелее и да се справи със собствената си ситуация (повярвай, сигурно и на него никак не му е лесно!) Дори това сега да не ти се струва най-важното, едва ли ще ти е много приятно да ти се обади, докато си в следродилна зала или в реанимация, за да те попита как се нагласяват градусите, как се разпределя цветното пране или къде е храната на кучето. Най-добре е тези неща да се уточнят предварително, за да няма недоразумения. С това ще си спестиш и възстановяването на „щетите“ при завръщането си у дома – като се има предвид, че ще си току-що родила, едва ли ще ти е до омекотители и домашни любимци. Ще имаш бебе, за което да се грижиш, а и ти самата ще трябва да почиваш, за да се възстановиш.
Затова преди да удари часът, в който трябва да се отправиш към родилния дом, се погрижи мъжът ти (майка ти, свекърва ти или този, който ще поеме грижата за къщата временно, докато се върнеш) да бъде информиран и в най-малките подробности (от опит знаем колко важни са те) за:
-
начина, по който функционират основните електроуреди у дома, които ще му се наложи да използва: пералня, печка, миялна, кафемашина, тостер, микровълнова и т. н.
-
това къде се намират съдовете и основните хранителни продукти, както и други предмети, които може да му потрябват (кърпи, хавлии, чаршафи)
-
пароли на компютъра и системите за сигурност, ако имате такива
-
най-важните телефонни номера (на близките ви, на болницата, на педиатъра, ако имате и друго дете)
Не затрупвай с информация!
От опит знаеш, че той няма как да запомни всичко наведнъж и колкото и пъти да си му повторила едно и също, пък и не виждаш какво толкова сложно има в обясненията ти (та нали постоянно се грижиш за всичко това?!) Да, но за мъжа ти не е така и ако искаш действително да има полза от инструкциите, най-добре му ги остави в писмен вид на място, където няма да бъдат изгубени. Направи списък с най-важното и го закачи на хладилника или на таблото във всекидневната. Не бъди прекалено взискателна – все пак става дума само за няколко дни, така че премахни подробностите и се фокусирай върху основното.
Подготви дома си.
За да си спестиш определени неприятности в последната минута, подготви мястото, където ще бъде бебчо – леглото, завивките, нещата наоколо, най-необходимите принадлежности... Така още с влизането си в дома ще можеш да го заведеш на чисто и сигурно кътче, което отсега нататък ще е негова запазена територия.
Помисли за после...
Вероятно в деня на изписването с теб ще бъдат близки, роднини и приятели, които ще те придружат до вкъщи с мъничето. И колкото и да е странно, те ще очакват да ги посрещнете като гости (независимо, че и ти самата сега се прибираш), което означава, че ще искат да се почерпят за здравето на семейството и новия му член. Добре е с това да се заеме мъжът ти или някой друг близък, който да напазарува предварително, да знае къде стоят сервизите и да те отмени, за да можеш да си почиваш. Вероятно в този момент ще си изтощена и единственото, което ще искаш, е да бъдеш оставена на спокойствие. Но вместо това ще трябва да се проявяваш не само като майка, но и като домакиня, докато съчувствено те питат дали те боли, но междувременно оглеждайки се наоколо. Всички ще искат да знаят как е протекло раждането, как си се чувствала и ще се тълпят около спящото дребосъче. Имай предвид че то ще е доста нежно и за първи път ще контактува с външния свят, така че е добре да осигурите чехли за предполагаемия брой гости, за да не се чудите какво да им дадете, когато все пак се съобразят и събуят обувките си. Това са на пръв поглед елементарни неща, но те могат да се окажат много досадни и да създадат притеснения.
Средство за придвижване
Помисли не само за това с какъв транспорт ще стигнеш до болницата, когато Голямото събитие е на път да се случи, но и как ще доведете малкия принц или принцеса няколко дни по-късно в неговото или нейното „царство“. Ако нямате собствен автомобил, помолете някой близък да ви откара вкъщи, като не забравяте преди това да се снабдите със столче за кола за съответната възраст.
Погледни го от хубавата страна!
Макар и за кратко, мъжът ти ще усети липсата ти и ще разбере с колко много неща ти се налага да се справяш ежедневно, при това между другото. Така ще си спечелиш възхищението му и ще бъдеш ценена много повече отпреди. Пък и когато се върнеш, ще му бъдеш още по-скъпа, защото ще си майката на детето му.
Печката, ютията, пералнята... след като си сигурна, че си се погрижила за всичко, хвърли един последен поглед преди тръгване, вземи багажа със себе си и смело напред! И за всеки случай не забравяй мобилния си телефон – със сигурност ще ти потрябва :)
Списък за родилния дом
* документи за самоличност – лична карта
* обменна карта за болницата
* направление за хоспитализация
* епикриза или документ за проведено лечение, изследвания и резултати
* тоалетни принадлежности (кърпи, сапун, четка и паста за зъби, самобръсначка)
* пелени за бебчо, превръзки за теб и кърпички (мокри и сухи – поне няколко пакета)
* прибори (вилица, лъжица, чаша)
* чехли за баня
* 2-3 нощници или пижами с копчета за по-лесно преобличане и разкопчаване (при кърмене напр.)
* бельо (сутиени за кърмене, подходящи бикини)
* еднократни родилни гащи
* дрехи и обувки – удобни, нестягащи
* дрешки и аксесоари за бебето – комплект за изписване, одеялце, столче за кола
* връхна дреха (халат или яке – най-добре и двете :)
* облекло за изписването и козметика (за теб)
* помпа за изцеждане на кърмата
* зарядно за мобилния телефон
* пари (стотинки за автомат)
* удостоверение за сключен граждански брак или за припознаване на бебето
Автор: Наталия Градинарова