
Преждевременно раждане – как и защо?
Преждевременното раждане стряска много бъдещи майки, тъй като крие рискове за здравето и живота на бебето.
Планиране
Бременност
Бебе
Дете до 7 години
Дете над 7 години
Преждевременното раждане стряска много бъдещи майки, тъй като крие рискове за здравето и живота на бебето.
Maткaтa e мускулест opгaн. Тази мускулатура се разпъва по време на бременността, тъй като бебето расте и обемът на матката също така постепенно се увеличава. При нормално протичаща бременност мускулатурата на матката се отпуска. Ако тази мускулатура започне да се съкращава, става дума за повишен тонус на матката, или хипертонус - повишено напрежение на мускулите на матката. Напрежението може да се проявява във вид на придърпващи болки ниско в корема, както и болки в долната част на гърба. Консултацията със специалист е задължителна, за да не се стигне до усложнения.
Причините за хипертонус на матката могат да бъдат различни, като условно можем да ги разделим на няколко групи:
Недостатъчното производство на прогестерон („хормона на бременността“) от яйчниците е най-разпространената причина за хипертонус. Ако въпросният хормон не се произвежда в необходимото количество, това може да доведе до контракции на матката, хипертонус и опасност от аборт.
Това може да бъде миома на матката, малформации на матката, различни инфекциозни възпалителни заболявания на органите в малкия таз, а също така и заболявания на шийката на матката, влагалището и пикочните пътища. Тези заболявания водят до структурни и функционални промени в мускулния слой на матката и по време на бременност, при физиологичното разтягане, може да се получи хипертонус.
Стресът, депресията, преживяванията, вълненията се предават в мозъка и от там в целия организъм. И тъй както матката е мускулен орган, много ясно реагира на подобни изменения.
През I триместър на бременността като правило жената не изпитва дискомфорт в областта на корема. Затова при поява на болка, усещане за дърпане ниско долу, над пубисната кост, особено ако е съпроводено с кървене, непременно се консултирай с лекар, тъй като изброените симптоми, при отсъствие на своевременно лечение, могат да се окажат причина за усложнения и прекъсване на бременността.
След преглед лекарят решава как да протече лечението. В случай на изразени болки ниско в корема и обилно кръвотечение е необходима хоспитализация.
Обикновено хипертонусът започва да се проявява активно именно през втория триместър. По това време матката забележимо нараства на размер, броят на мускулните й влакна се увеличава драстично, организмът все по-активно се подготвя за предстоящото раждане. Затова непродължителните по време епизоди на внезапно напрежение на корема (контракции) при физическо натоварване, при смяна на положението на тялото, могат да са напълно физиологични и безопасни. Но дали наистина състоянието не е тревожно, може да прецени само лекарят след преглед. Така че при споменатите симптоми се обърни към специалист. След преглед той решава дали е необходимо лечение и какво да е то.
През третия триместър матката се разтяга достатъчно силно, а и самото бебе започва активно да се движи, което може да провокира продължително напрежение на мускулите на матката, т.е. хипертонус. И през този триместър препоръката е при поява на подозрителни симптоми като често стягане в областта на корема, болки ниско в долната му част, секреция (кървава, водниста, обилна) от половите пътища, непременно да потърсиш акушер-гинеколог.
Гинекологът винаги се интересува от състоянието на бъдещата майка: изпитва ли дискомфорт, има ли болки в корема, в областта на пубиса или сакрума, тъй като подобни оплаквания може да са симптоми за повишен тонус на матката. Не е невъзможно хипертонус може да има и без споменатите оплаквания. Има случаи, когато жената в ранния етап на бременността си няма никакви болки, а при преглед се оказва, че матката е силно чувствителна.
Ето защо се правят следните диагностични дейности:
Важно!
При хипертонус на матката специалистът определя нужното лечение, като обикновено се препоръчва то да е в болница, защото е необходимо постоянно лекарско наблюдение, адекватен терапевтичен подход и специализирано лечение.
При хипертонус на матката са забранени сексът (при оргазъм матката се съкращава) и физическите натоварвания. Също така не вдигай тежко, не стой дълго време права, откажи се от пътуването в претъпкания градски транспорт, не вземай вана и не прекалявай с дълги разходки.Профилактика
Отделяй достатъчно време за почивка и сън. Избягвай стресови ситуации и си доставяй повече положителни емоции. Спортните занятия през бременността не са противопоказни, но конкретният вид спорт, честотата на занятия и натоварване съгласувай с наблюдаващия те лекар. Имай предвид, че прекалено тесните дрехи в областта на корема, стегнатият колан, обувките на висок ток също може да провокират повишен тонус на матката.
Автор: Борислава Байкушева-Бонева
Консултант: д-р Борислава Попова, акушер-гинеколог, МБАЛ „Токуда Болница София“, София
Кога една бременност се счита за пронесена, какви са признаците и има ли място...
Повечето килограми не са препятствие за майчинството, но могат да бъдат причина...
Искаш да изглеждаш страхотно през бременността? Всъщност е много лесно. Нужно...
От шестия месец на бременността ми спя много неспокойно. Дишам доста по-трудно...
Въпреки че слънчевата светлина влияе положително на нашето настроение и...