
Мастит – възпаление на млечните жлези
Маститът е често срещано заболяване при току-що родилите жени. Една на 20 кърмещи майки получава мастит в първите дни след раждането.
Планиране
Бременност
Бебе
Дете до 7 години
Дете над 7 години
Маститът е често срещано заболяване при току-що родилите жени. Една на 20 кърмещи майки получава мастит в първите дни след раждането.
Това са паразити, които се хранят, смучейки кръв от бозайници, птици, в някои случаи влечуги и земноводни.
Кърлежите имат четири чифта крачета и преминават през няколко стадии – ларви, нимфи и възрастни. В тялото на човека се впиват безболезнено, а отстраняването им е най-добре да се извърши от лекар. И са причина за разпространението на някои опасни болести.
Най-добре е кърлежът да бъде отстранен от лекар. Но ако сте например в планината и наблизо няма специализирана помощ, ще трябва да се справиш сама.
Специалистите не препоръчват задушаването на кърлежа с мазнина или с алкохол, защото при подобни действия кърлежът връща част от чревно съдържимото си обратно в слюнчения апарат и по този начин се ускорява предаването на инфекцията. Помни също, че не трябва да докосваш с голи ръце паразита. Тогава съществува риск от заразяване.
А най-съществената опасност е, че може да разкъсаш кърлежа и в тялото да остане част от челюстния му апарат (заразата е точно там – в шипчето, което се забива в кожата).
Ето защо, когато приготвяш багажа за екскурзията в планината не пропускай да вземеш пинсета. С нея можеш да отстраниш кърлежа, като леко завърташ с едно постепенно увеличаващо се теглене. Ако това се случва в първите 1-2 часа от забиването, процедурата ще е лесна. Разпространеното мнение, че трябва да въртиш по посока обратна на часовниковата стрелка е погрешно! Така можеш да предизвикаш разкъсване на кърлежа.
След като си се справила с отстраняването на паразита, е нужно да дезинфекцираш мястото с йод или спирт. И не се притеснявай ако в следващите часове остане малко червено петънце (около 0,5 см/дм). Това е нормална реакция на кожата към травмата, която е претърпяла.
Всяко малко дете събира невероятни спомени от летните почивки на село при баба и дядо. Животните от картинките в книжките сега оживяват – агънцето, кравата, кончето... На село обаче съществува и опасността от кърлежите по животните. Тревопасните животни също са гостоприемници на кърлежи, но тези паразити са устроени така, че пият кръв еднократно при всеки един стадий от своето развитие.
От домашния любимец кърлежът също може лесно да попадне на детето. Марсилската треска се пренася например с кърлежите по кучетата. Ето защо където и да бъде детето – на село и в града, рискът същесствува. Твоята задача е да бъдеш внимателна и в случай и на най-малкото съмнение да потърсиш лекарска помощ.
Приблизително 10 дни след ухапването от кърлеж е възможно да се появят инфекциозни заболявания (най-често срещаните са Лаймска болест и Марсилска треска). В ранния стадий заболяванията са лечими. Затова задължително трябва да съобщиш на лекаря, ако сте имали инцидент с този паразит.
По принцип изваденият от тялото кърлеж може да бъде изследван и така да се определи неговия вид. Така ще може да се установи какво заболяване може да бъде предадено, какви симптоми биха могли да се очакват. Всяко заболяване има инкубационен период обикновено около 1-2 седмици и след това се появяват различните симптоми.
Възможно е увеличаване на лимфните възли до размерите на бобено зърно и усещане на болка при натиск. Своевременното откриване на началните симптоми на Лаймската болест я прави напълно лечима с необходимите антибиотици. Но ако липсва лечение или то е неадекватно (недостатъчна продължителност или дозировка на медикаментите) бактериите навлизат в кръвта и се стига до нежелани усложнения.
Нужно е да знаеш...
- След всяка разходка – внимателно проверявай детето!
- Местата, където обикновено се впиват неприятните паразити са: подмишничната яма, слабините, окосмената част на главата. Впиването на кърлежа е безболезнено, така че детето не би могло да усети и да реагира. Ето защо е нужно да обърнеш специално внимание на рисковите области.
- Ако забележиш черна точица, не изпадай в паника. Потърси бързо лекарска помощ, за отстраняването на кърлежа!
Консултант: доц. д-р Ива Христова, д.м., завеждащ Национална Референтна Лаборатория по предавани с кърлежи инфекции, Национален център по заразни и паразитни болести, София
Още от древността се вярва, че талисмани и амулети от скъпоценни камъни...
И за малки, и за големи сладоледът е найпредпочитаното и най-разхлаждащо...
Как растенията се грижат за теб през деветте месеца? За да узнаеш, събрахме...
Забравете скъпите супер плодове като годжи бери, асаи и нар. Касисът съдържа...
Внезапното среднощно събуждане може да сполети всеки от нас и причините за това...